Dauguma žmonių apie raukšles pradeda galvoti tik tada, kai jau jas pamato veidrodyje. Tačiau odos senėjimo procesas vyksta nepastebimai, prasideda daug anksčiau, nei daugelis įsivaizduoja, ir su laiku tik spartėja. Kada atsiranda pirmosios raukšlės, kokie veiksniai jas sukelia ir, svarbiausia, kada iš tikrųjų reikia pradėti jų prevenciją? Atsakymai gali nustebinti net tuos, kurie manė besirūpinantys savo oda.

Pirmieji senėjimo požymiai: kada jie pasirodo?
Jei galvoji, kad raukšlės atsiranda tik po 30-ies ar net 40-ies, turiu blogų naujienų – oda sensta daug anksčiau. Moksliniai tyrimai rodo, kad kolageno ir elastino gamyba pradeda mažėti jau nuo 20-ies metų. Tai reiškia, kad pirmieji odos pokyčiai prasideda vos išėjus iš paauglystės.
Pradžioje šie pokyčiai nėra akivaizdūs, oda tampa šiek tiek mažiau elastinga, praranda jaunatvišką spindesį, o veido mimikos linijos pamažu virsta nuolatinėmis raukšlėmis. Jei nesuteiki jai reikiamos priežiūros, šie procesai gali paspartėti, ir pirmosios matomos raukšlės gali pasirodyti jau iki 25-erių metų.
Kodėl kai kurie žmonės sensta greičiau?
Nors senėjimas yra natūralus procesas, jo greitį lemia daugybė išorinių ir vidinių veiksnių. Kai kurie žmonės išlieka jaunatviški ilgiau, o kiti pastebi pirmuosius odos pokyčius dar būdami labai jauni. Kas lemia šiuos skirtumus?
- UV spinduliai – mokslininkai teigia, kad iki 80% odos senėjimo atvejų lemia saulės poveikis. Net jei nesi tiesiogiai veikiamas saulės spindulių, ultravioletinė radiacija prasiskverbia per debesis ir net langus, skatindama kolageno irimą bei ankstyvų raukšlių atsiradimą.
- Drėgmės trūkumas – oda be pakankamo drėkinimo greičiau praranda elastingumą. Jei ji nuolat išsausėjusi, raukšlės gali tapti matomos dar anksčiau.
- Miego trūkumas – odos atsinaujinimas vyksta miegant. Jei reguliariai miegi mažiau nei 6-7 valandas per parą, odos regeneracijos procesai lėtėja, o tai gali sukelti ankstyvą senėjimą.
- Mityba – cukrus ir perdirbti maisto produktai sukelia uždegimus, kurie naikina kolageną. Blogai subalansuota mityba skatina laisvųjų radikalų poveikį, kuris paspartina raukšlių formavimąsi.
- Stresas – lėtinis stresas padidina kortizolio kiekį organizme, kuris skatina odos elastingumo mažėjimą ir gali sukelti raukšlių formavimąsi dar jaunystėje.
- Veido mimika – nuolat besikartojančios veido išraiškos, tokios kaip raukšlėjimasis, žvilgsnio primerkimas ar šypsena, ilgainiui suformuoja gilias mimikos raukšles.

Kada reikėtų pradėti raukšlių prevenciją?
Daugelis žmonių į odos priežiūrą pradeda žiūrėti rimčiau tik tada, kai pastebi pirmąsias raukšles, tačiau tai didžiausia klaida. Ekspertai sutinka: prevencija turėtų prasidėti dar gerokai prieš tai.
- 15–20 metų – pagrindinė prevencijos priemonė yra SPF apsauga. Net jei oda atrodo ideali, saulės poveikis daro nepataisomą žalą. Paauglystėje ir ankstyvoje jaunystėje taip pat svarbu tinkamas drėkinimas ir subalansuota mityba.
- 20–25 metai – šiame amžiuje prasideda natūralus kolageno gamybos mažėjimas, todėl odą reikia pradėti maitinti papildomais drėkinamaisiais ir antioksidantais turinčiais produktais.
- 25–30 metai – jei iki šiol nesirūpinai oda, gali būti, kad kai kurių raukšlių jau nepavyks visiškai panaikinti. Šiame etape rekomenduojama į rutiną įtraukti kolageno skatinimo priemones: vitaminą C, retinolį ir veido masažus.
- 30+ metai – odos senėjimas tampa vis akivaizdesnis, todėl reikia kompleksinės priežiūros: gilesnio drėkinimo, kolageno papildų, veido masažų ir odos procedūrų.
Kaip išlaikyti odą jauną kuo ilgiau?
Jei nori išvengti ankstyvų raukšlių ir kuo ilgiau išsaugoti odos elastingumą, reikia laikytis kelių pagrindinių taisyklių:
- Naudoti SPF apsaugą kasdien – net debesuotą dieną.
- Drėkinti odą – hialurono rūgštis ir lengvi drėkinamieji kremai yra būtini.
- Naudoti antioksidantus – vitaminas C ir E apsaugo nuo laisvųjų radikalų.
- Vengti cukraus ir perdirbtų produktų – subalansuota mityba palaiko odos sveikatą.
- Skatinti kolageno gamybą – retinolis, peptidai ir veido masažai padeda ilgiau išlaikyti odos stangrumą.
- Gerti pakankamai vandens – dehidratacija yra viena didžiausių raukšlių atsiradimo priežasčių.
- Gerai išsimiegoti – miegas yra natūralus grožio eliksyras.
Ar tavo oda jau rodo senėjimo požymius? Pasitikrink dabar!
Jei nori sužinoti, ar tavo oda jau prarado elastingumą, atlik šį paprastą testą: sugnybk odą ant rankos ar skruosto ir stebėk, kaip greitai ji grįžta į vietą. Jei tai užtrunka ilgiau nei įprastai, tai pirmas ženklas, kad kolageno lygis mažėja ir laikas pradėti rūpintis odos priežiūra.
Nesvarbu, ar tau 20, ar 40 metų – svarbiausia yra veikti dabar. Nes kuo ilgiau delsi, tuo giliau įsirėžia raukšlės, kurias panaikinti tampa vis sudėtingiau.